Oblaky Cumulonimbus (Kumulonimbus)

Mohutný a hustý oblak veľkého vertikálneho rozsahu v podobe hory alebo obrovskej veže .Aspoň časť jeho vrcholu má vláknitú alebo rebrovanú štruktúru takmer vždy sploštenú.Táto časť sa rozširuje do podoby kovadliny alebo veľkého chocholu. Pod základňou oblaku, obvikle veľmi tmavou sa často vyskytujú nízke roztrhané oblaky ,ktoré môžu ale aj nemusia s oblakom súvisieť. Cumulonimbus obsahuje všetky druhy častíc .Kvapôčky sú veľké od 4 až do 200 mikrometrov takže každý meter kubicky oblačného vzduchu môže obsahovať aj viac ako 4g vody.K prejavom oblaku patria búrkové prehánky.Častým optickým javom je dúha.

Na obrázku nižšie Cumulonimbus capillatus incus

Cumulonimbus capillatus incus

Na obrázku vidíme pekný príklad Cumulonibusu.Kopovitá štruktúra spodnej časti podobná karfiolu a horná časť vláknitá.Vzhľadom k tomu ,že oblaku prekáža v ďalšom vývoji tropopauza v ktorej sa nachádza inverzia oblak sa vyvíja v jeho hornej časti do strán a získava tvar kovadliny. Kovadlinu (incus) však nezaraďujeme k oblačným tvarom ,ale k sprievodným oblakom.

Na obrázku nižšie Cumulonimbus capillatus incus

Na obrázku nižšie Cumulonimbus capillatus incus

Pri výstupných prúdoch vo vnútri Cumulonimbusu sú rýchlosti vetra 100km/h časté.Boli zaznamenané aj rýchlosti blížiace sa k 250km/h.Pri týchto pohyboch môže vyrastať z kovadliny ešte oblačná kopa zasahujúca do inverznej vrstvy nad tropopauzou.Pri silných anabatických vetroch často dochádza ku krupobitiu.Oblaky druhu Cumulonimbus sú často sprevádzané húľavou alebo krátkodobými veľkými úhrnmi zrážok.

Na obrázku nižšie Cumulonimbus calvus praecipitatio

Na obrázku nižšie Cumulonimbus calvus praecipitatio

V mnoho prípadoch vývoj oblaku Cumulonimbus neprenikne až k tropopauze , ale je ukončený už pod ňou.Potom kypiace a zamŕzajúce vzduchové masy V tom prípade ide o tvar calvus (lysý).Na obrázku vidno vypadávajúce zrážky až k zemskému povrch zvláštnosť oblaku praecipitatio (zrážkový).

Na obrázku nižšie Cumulonimbus arcus

Cumulonimbus arcus

Na tejto fotke Martina Simaliaka vidno hrozivo klenutý límec (lat. arcus) ,ktorý sa zriedka vyskytuje v takejto vyvinutej forme.Táto situácia sa vyskytuje hlavne vtedy keď studený vzduch postupuje oproti teplému a to sa deje pri postupe letných búrkových frontov.Boli však už zaznamenané prípady keď sa límce vyvinuli aj pri búrkach z "tepla".Mohutná často hrozivo vyzerajúca oblačná masa je doprevádzaná prudkým nárazovým vetrom a intenzívnymi prehánkami dažďa, krúpov prípadne v zimnom období snehu.

Na obrázku nižšie Cumulonimbus arcus

Cumulonimbus arcus

Aj tu ide podobný oblak ,ale v menej vyvinutej forme.

Na obrázku nižšie Cumulonimbus pannus

Cumulonimbus pannus

Ako sme písali v úvode môžu sa pri oblaku Cumulonimbus vyskytovať ďalšie oblaky ktoré môžu s ním súvisieť.Ak ide sprievodné oblaky ktoré vyzerajú roztrhane ako chuchvalce volajú sa pannus.Celý oblak sa potom volá Cumulonimbus pannus.

Na obrázku Cumulonimbus mamma

Cumulonimbus mamma

Po tom čo pominie búrka či prehánka a tmavé oblaky sa stratia je vidno ako visia z oblaku netypické vemenovité útvary ,ktoré sa volajú latinsky mamma.Ako tieto sprievodné oblaky sa dočítate v sekcie Vývoj oblakov a vývoj oblaku smerom dole.

Dúha

Na našom poslednom obrázku môžme vidieť častý optický jav (dúha),ktorý sa vyskytuje pri oblakoch druhu Cumulonimbus.

Ďalšie oblaky zasahujúce do všetkých výšok: Nimbostratus

Ďalšie kopovité oblaky: Cirrocumulus, Altocumulus, Stratocumulus , Cumulus

Naspäť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011