Oblaky skupiny Stratocumulus majú šedú alebo belavú farbu , takmer vždy sa vyznačujú tmavými škvrnami.Skladajú sa z častí podobným dlaždiciam okrúhliakom a pod. ktoré okrem zvláštneho prípadu virga nemajú vláknitý vzhľad a môžu spolu súvisieť.Väčšina pravidelne usporiadaných menších oblačných prvkov ma zdanlivú šírku 1 až 5 stupňov priestorového uhlu (5 stupňov je približne šírka 3 prstov na na natiahnutuj ruke. Skladajú sa z kvapôčok o teplotách nad 0 stupňov len výnimočne sa medzi nimi ocitnú prechladené kvapôčky.Priemer kvapôčok je asi 8 mikrometrov. V každom metre kubickom vzduchu v oblaku je asi 0,3 g vody. Optické javy sa vyskytujú zriedka.Dôležité: Na rozdiel od oblakov Cumulus nemajú tieto oblaky jasne ohraničené kontúry hlavne základňu oblakov.
Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis undulatus radiatus
Na obrázku máme oblak Stratocumulus.Tieto oblaky vznikajú buď z oblakov Altocumulus teda ich vývojom smerom dole alebo turbulentnými pohybmi ,ktoré sme preberali na stránke vznik oblakov . Keď sa na oblak pozrieme vydíme že pokrýva takmer celú oblohu preto ľahko priradíme k nemu tvar stratiformis (rozprestierajúci sa do vrstvy ) .Takisto je jasne vidieť a je ťažko prehliadnuť jeho vlnovitú štruktúru takže ho radíme k odrode undulatus (vlnovitý). Nakoniec si môžme všimúť ,že jednotlivé vlny a štruktúry oblaku sa v diaľke akoby zbiehali do jedného bodu takže tento oblak patrí aj k odrode radiatus.Celé meno znie teda Stratocumulus stratiformis undulatus radiatus.
Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis undulatus
I tu ide oblak Stratocumulus stratirormis undulatus. Oproti obrázku pred tým tento oblak nepokrýva celú oblohu ale napriek tomu ho radíme k tvaru stratiformis automaticky pretože nemá šošovkovitý tvar (v tom prípade by bol lenticularis) a nevychádzajú z neho vežičky (castellanus). Vlnovitá štruktúra nám napovedá že cez studený vzduch preteká teplý a takisto nám hovorí o strihu vetra.Čím väčšie rozostupy tým silnejší vietor fúka vo výške. O tom ako vznikajú vlnovité oblaky je popísané na stránke vznik oblakov.
Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis perlucidus
Vo večerných hodinách po letnom dni klesá teplota a tým aj výpar preto dochádza k procesom rozpadu oblakov.Bližšie je o tom popísané na stránke Zánik oblakov. Tu vidíme ešte jednoznačnejší príklad Stratocumulu ako na predchádzajúcom obrázku.Bez jasnej základne( spodný okraj oblaku) a kelových výbežkov.Slnko presvitá cez oblak preto patrí k odrode perlucidus (priesvitný , žiarivý).
Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis perlucidus virga
K tomuto obrázku môžeme povedať to isté ako k tomu pred ním len tu je pekne vydieť zrážkové pruhy vysiace z oblaku(hlavne v pravej časti obrázku).Tieto zrážky však nedosahujú zemský povrch a po chvíli sa vyparujú preto pridávame zvláštnosť oblaku virga.
Ďalšie oblaky v malej výške: Cumulus ,Stratus
Ďalšie kopovité oblaky: Cirrocumulus, Altocumulus, Cumulonimbus , Cumulus