Oblaky Altocumulus (Altokumulus)

Stručná charakteristika oblačného druhu: Biele alebo šedé škvrny , plôšky alebo vrstvy oblakov , ktoré vrhajú tieň a skladajú sa z šupinových častí ktoré majú veľakrát čiastočne vláknitý alebo rozplývavý vzhľad. Môžu byť navzájom oddelené alebo môžu spolu súvisieť. Oblaky tohto druhu patria medzi zmiešané -teda obsahujú aj ľadové kryštáliky i prechladené vodné kvapôčky. Výnimočne sa v nich môžu vyskytovať i jednotlivé kvapôčky v teplotách nad 0 stupňov. Halové javy sa vyskytujú len zriedka . Zato je možné pozorovať koróny či irizizácie. Priemer kvapôčiek je 2-25 mikrometrov pričom väčšina z nich má priemer okolo 8 mikrometrov.Každý meter kubický vzduchu v oblaku obsahuje asi 0,3 g vody.

Na obrázku nižšie: Altocumulus stratiformis translucidus

Altocumulus stratiformis translucidus

Na obrázku máme možnosť vidieť typický príklad Altocumulu.Keď oblaky typu Stratiformis (rozprestierajúci sa ) nemajú nápadnú štruktúru (vlny a pod.) klasifikujú sa podľa prestupnosti slnečného svetla. Pri oblaku takejto štruktúry možno jasne pozorovať polohu slnka (ak by zakrýval slnko) takže ho zaraďujeme k odrode translucidus.

Na obrázku nižšie :Altocumulus stratiformis

Altocumulus stratiformisAj tu ide o rozprestierajúci sa Altocumulus. Altocumulus stratiformis

Tu môžeme vidieť vrstvu Altocumulov na ktorých sa vytvára irizácia a koróna.

Na obrázku nižšie Altocumulus lenticularis

Altocumulus lenticularis

Na obrázku v strede sa nachádzajú oblaky typu Altocumulus lenticularis , ktoré majú šošovkovitý tvar z toho plynie názov.Často bývajú v strede tmavšie (ako tu) ,ale dosť to závisí od výšky slnka nad obzorom.

Altocumulus lenticularis

Aj na tomto obrázku ide o oblaky typu Lenticularis , ktorých je hneď niekoľko a v pravej časti obrázka sú dokonca pravidelne zoradené.Na ďalšom obrázku ,ktorý nám zaslal Ján Mravec je pekne vidno Lenticularis (v ľavom dolnom rohu) v objatí oblakov ktoré sa vyskytujú v menších výškach (Stratocumulus ,Cumulus)

Obrázok Na obrázkoch nižšie Altocumulus floccusAltocumulus floccus Altocumulus floccus

Tieto oblaky s tvarom chuchvalcov alebo vločiek sa nazývajú Altocumulus floccus. Vznikli rozpadom vlnovitých Cumulov a preto nepriamo prezradzujú , že v atmosfére prebiehajú vzostupné pohyby , ktoré ohlasujú príchod zrážok.

Na obrázku nižšie Altocumulus floccus virga

Altocumulus floccus virga Altocumulus floccus virga

Aj tu ide o oblaky tvaru floccus ,ale v hornej polke fotky možno vidieť z oblaku vypadavjúce zrážky ktoré sa však po chvíli vyparujú. Tieto pruhy sa nazývajú virga preto priradujeme k týmto oblakom ešte tento názov.

Ďalšie oblaky vo strednej výške: Altostratus

Ďalšie kopovité oblaky: Cirrocumulus, Stratocumulus , Cumulus

Naspäť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011