Oblaky Cirrocumulus (Cirokumulus)

Krátka charakteristika oblakov druhu Cirrocumulus

Tenké biele škvrny ,plôšky alebo vrstvy oblakov bez vlastného tieňa , ktoré sa skladajú z veľmi malých , zrnitých rebrovitých a podobných oblačných častí a sú viac menej usporiadané. Väčšina častí máva zdanlivú veľkosť nepresahujúcu 1 stupeň priestorového uhla (Odpovedá približne uhlu pod akým vidíme šírku malíčku na vystretej ruke.Aj tieto oblaky obsahujú ľadové kryštáliky výnimočne silne prechladené vodné kvapôčky. Často sa stretávame s halovými javmi.

Na obrázku nižšie Cirrocumulus stratiformis floccus

Cirrocumulus stratiformis floccus

Na obrázku vidíme oblak Cirrocumulus stratiformis(v jeho hornej polke). Pri lepšom pohľade je badať medzi jednotlivými oblačnými časťami modrú oblohu (veľmi malé modré plôšky v oblačnej vrstve) a teda aj jeho kopovitú štruktúru. Stratiformis znamená rozprestierajúci sa.V dolnej časti fotky vidíme z najväčšiou pravdepodobnosťou Cirrus floctus alebo Cirrocumulus floctus.

Na obrázku nižšie: Cirrocumulus stratiformis undulatus

Cirrocumulus stratiformis undulatus

Na obrázku je vidieť oblaky o šírke menšej ako jeden uhlový stupeň a tiež ich pekná vlnovitá štruktúra. Preto sme museli doplniť k tvaru Stratiformis(rozprestierjúci sa ) ešte aj Undulatus - vlnovitý.

Ďalšie oblaky vo veľkej výške: Cirrus , Cirrostratus

Ďalšie kopovité oblaky:Cumulonimbus,Altocumulus , Stratocumulus , Cumulus

Naspäť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011