Oblaky Cirrostatus (Cirostratus)

Stručná charakteristika oblačného druhu:

Priesvitný ,belavý oblačný závoj vláknitého alebo hladkého, hmlovitého vzhľadu , ktorý celkom alebo sčasti pokrýva oblohu a vytvára často halové javy. Tieto oblaky sa skladajú iba z ľadových kryštálikov.

Na obrázku nižšie: Cirostratus nebulosus

Cirostratus nebulosus

Prvé čo nás na obrázku upútalo je halový jav vzniknutý lomom svetla o ľadové kryštáliky v oblaku.Niekedy sú oni jediným indikátorom ,že sú na oblohe oblaky druhu Cirrostratus pretože niekedy sú veľmi tenké a nie je ich vidno.Keď sa bližšie pozrieme na štruktúru tak usúdime ,že ide hmlovitý tvar oblaku takže preto názov Nebulosus.Tento druh oblaku sa často zhusťuje až vzniká Altostratus.

Na obrázku nižšie: Cirostratus nebulosus

Cirostratus nebulosus

Aj tu máme malé halo ale v menej vyvinutej forme.Oblaky na tomto obrázku vyzerajú tmavo v skutočnosti také neboli je to spôsobené slnkom.

Na obrázku nižšie Cirrostratus fibratus

Cirrostratus fibratus

Aj tu ide o tenký závoj v ktorom však možno vidieť pásovú štruktúru a preto má tvar Fibratus (vláknový). Cirrostratus sa tvorí predovšetkým vtedy , keď dochádza k nasúvaniu teplého vzduchu na tažší studený a pravidelne sa stáva medzifázou pred príchodom masívnej oblačnosti a z veľkou pravdepodobnosťou predzvesť zhoršovania počasia.

Ďalšie oblaky vo veľkých výškach: Cirrocumulus ,Cirrus

Ďalšie vrstevnaté oblaky: Altostratus ,Stratus ,Nimbostratus

Späť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011