Oblaky Nimbostratus

Šedá často tmavá oblačná vrstva ,z ktorej viac menej trvale vypadávajú zrážky. Vrstva je tak hustá ,že nie je jasná poloha Slnka. Pod touto vrstvou sa často vyskytujú nízke roztrhané oblaky ,ktoré môžu ale nemusia súvisieť s Nimbostratom. Nimbostratus obsahuje všetky formy oblačných častíc. Napriek veľkému počtu kvapôčok (cez 300 na meter kubický) je jeho obsah vody skromný a to okolo 0,3 g na meter kubický oblačného vzduchu.Je to spôsobené tým ,že kvapôčky v nimbostratuse sú relatívne malé (najčastejšie je priemer okolo 5 mikrometrov).

Nimbostratus pannus

Nimbostratus pannus

Podobne ako Stratusy sú Nimbostratusy nudné tmavé a ponuré a monotónne.Vypadávajú z neho zrážky a to často niekoľko hodín.Dôležitým kritériom pri odlíšení sú práve zrážky. Tu sa vyskytuje dážď či sneženie (pri stratuse je to mrholenie či snehové zrná alebo ihličky).Niekedy sa pri oblaku vyskytujú chuchvalce podobné Cumulus fractus avšak tu ide o sprievodné oblaky pannus (chuchvalce).podobne ako na obrázku vyššie.

Na obrázku nižšie Nimbostratus

Nimbostratus

Pri Nimbostratoch nerozlišujeme tvary a odrody.Priraďujeme k nemu iba zvláštnosti či sprievodné oblaky a to pannus(chuchvalce) ak sú viditeľné zrážkové pruhy nedosahujúce zemský povrch virga (zrážkové pruhy) ak sa zrážky dotýkajú zemského povrchu (praecipitans).

Ďalšie oblaky zasahujúce do všetkých výšok: Cumulonimbus

Ďalšie vrstevnaté oblaky: Cirrostratus , Altostratus , Stratus Späť na úvod

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011