Oblaky Altostratus

Krátka charakteristika oblakov druhu Altostratus: Šedé alebo modravé oblačné plochy alebo vrstvy pásovitého alebo vláknitého vzhľadu, ktoré môžu byť však aj bez viditeľnej štruktúry a pokrývať úplne alebo čiastočne oblohu. Oblak býva miestami tak tenký že ním presvitá Slnko ako cez matné sklo.Altostratus je zmiešaný oblak. Halové javy sa vyskytujú iba len veľmi zriedka zato často pozorujeme korónu či irizáciu. Priemer kvapôčok je medzi 2 a 25 mikrometrov. Obsah vody obvykle býva medzi 0,05 a 1,5g na meter kubický vzduchu v oblaku.

Na obrázku nižšie Altostatus translucidus

Altostatus translucidus

Pri tomto obrázku možno dobre lokalizovať polohu Slnka preto pridávame odrodu translucidus.

Na obrázku nižšie Altostratus opacus

Altostratus opacus

S výnimkou miest v pozadí pokrýva tento oblak celú oblohu a má v celej šírke rovnakú prevažne tmavú farbu.Cez tento oblak už Slnko nepresvitá preto ho radíme k odrode Opacus čo je v preklade hustý ,tmavý.Takýto druh oblaku je tvorený zmesou ľadových kryštálov a vodných kvapôčok. Môže pokrývať oblohu aj do vzdialeností niekoľko sto kilometrov a môže dosiahnúť hrúbky až niekoľko km. Altostratus vzniká väčšinou v pokročilých fázach výstupných pohybov.Je teda spoľahlivým znamením ,že bude pršať alebo snežiť a to väčšinou vytrvale .Môže sa stať že zrážky začnú vypadávať už z tohto oblaku.

Na obrázku nižšie Altostratus undulatus

Altostratus undulatus

I tu ide o Altostratus pretože sa tu nevyskytujú halové javy avšak oproti predchádzajúcemu oblaku má vlnovitú štruktúru takže patrí k odrode undulatus.

Ďalšie oblaky v stredných výškach: Altocumulus

Ďalšie vrstevnaté oblaky: Cirrostratus ,Stratus ,Nimbostratus

Späť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011